Prawie trzy lata musiały upłynąć, abym mógł po raz kolejny napisać: jest! Na świecie pojawiła się kolejna wersja programu rBiblia. Ta edycja przynosi powiew świeżości w interfejsie użytkownika, a to za sprawą dodania obsługi wysokich rozdzielczości ekranu. Aplikacja wzbogaciła się o nową grafikę oraz wyostrzone czcionki polepszające czytelność oraz wygodę korzystania z programu. Poza tym pojawiły się nowe narzędzia do pracy z notatkami (przeglądarka oraz możliwość importu/eksportu) jak również kilka mniejszych usprawnień dotyczących samych tłumaczeń (możliwość instalacji z pliku czy więcej szczegółów w oknie Informacji o tłumaczeniu).
Dużemu usprawnieniu uległ również sam kod źródłowy, a aplikacja wykorzystuje teraz w pełni tryb 64-bitowy. Muszę także wspomnieć o zupełnej nowości, która wykracza poza ramy programu, a chodzi o dodanie obsługi protokołu bib:// do systemu Windows. Od tej pory aplikację można uruchomić z poziomu strony internetowej lub za pomocą opcji Uruchom dostępnej w menu "Start".
Prace nad programem pochłonęły moje cztery ostatnie miesiące, a implementacja przebiegała w niezbyt komfortowych warunkach. Cieszę się, że udało się w końcu zamknąć chociaż część z listy rzeczy do zrobienia.
To również podczas pracy nad tą wersją zdecydowałem się dokumentować przebieg postępu poprzez publikację krótkich filmików w serwisie YouTube pokazujących co się zmieniło i jak z tego korzystać. Nagranie tych trzech filmików było dla mnie wyzwaniem samym w sobie.
Dużym niesmakiem zakończyła się moja współpraca z firmą tpay.com (w dawnych i lepszych czasach nazywaną po prostu transferuj.pl), która ni stąd, ni zowąd zablokowała wypłatę moich środków z darowizn, co jednak nie przeszkodziło jej, aby dalej je przyjmować. Po 1,5 tygodniowej przeprawie udało mi się odzyskać środki, jednak pani Agnieszka Gbiorczyk poinformowała mnie, że bez podania przyczyny zamyka mi konto (oczywiście z wyrazami szacunku). Prawie 10 lat udanej współpracy kończy się w taki sposób. Smutne i tyle.
Od tej wersji program dedykuję mojej ukochanej córce, Zuzance.
Nowości:
- dodano wsparcie dla wysokich rozdzielczości ekranu. Aplikacja dopasuje teraz wygląd interfejsu do aktualnie używanego trybu wyświetlania, tzn. rozdzielczości oraz współczynnika skalowania ekranu. Dołączony został również zestaw nowych ikon przygotowanych dla wyższych rozdzielczości (zobacz krótki filmik),
- dodano Nazwę skróconą na liście tłumaczeń w repozytorium (zaproponowane przez Tadeusza M.),
- dodano możliwość używania znacznika nowej linii przy kopiowaniu wersetów do schowka (zaproponowane przez Piotra S.),
- dodano możliwość zgłaszania błędów w aktywnym tłumaczeniu za pomocą dedykowanego formularza,
- dodano możliwość Import/eksportu notatek z/do pliku (zaproponowane przez Iwonę, zobacz krótki filmik),
- dodano możliwość przeglądania wszystkich notatek (CTRL+SHIFT+N) wraz z możliwością ich edycji oraz usunięcia (zaproponowane przez Iwonę),
- dodano możliwość importu tłumaczenia do programu bezpośrednio z pliku na komputerze,
- dodano wsparcie dla nowych protokołów bib: oraz bib:// (zobacz krótki filmik).
Poprawki:
- przebudowano okno Informacji o tłumaczeniu (CTRL+I), które zawiera teraz również datę wydania, nazwę skróconą oraz notę redakcyjną dostępną dla wybranych tłumaczeń,
- program działa teraz w pełni natywnie w architekturze x64,
- naprawiono sporą liczbę błędów zgłoszonych przez użytkowników.
- wprowadzono zabezpieczenie umożliwiające uruchomienie tylko jednej kopii programu w tym samym czasie.