To już drugie wydanie rBiblii w tym roku, w dodatku drugie, które zawiera kluczowe zmiany i nowości. To wydanie jest dla mnie szczególnie ważne, ponieważ w jego produkcji udział brał Kacper, który opracował algorytm wyszukiwania zaawansowanego. Algorytm ten został oparty na kodzie źródłowym programu Effata, który został stworzony w latach '90 przez Józefa Kajfosza.
Kod źródłowy napisany w Turbo Pascalu otrzymałem już w 2017 roku i dwa razy podchodziłem do jego analizy, niestety bez powodzenia. Kacper podszedł do problemu z innej strony i zamiast analizować kod źródłowy, analizował instrukcje pozostawione przez autora. Po tym jak udało nam się rozszyfrować działanie algorytmu, potrzebowaliśmy rozwiązania, które pozwoliłoby zaimplementować funkcjonalność w naszym programie. Z pomocą przyszło nam narzędzie Antlr opracowane przez Terence'a Parra, które umożliwia tworzenie zaawansowanych reguł w dowolnym języku programowania. Tutaj pozostało już tylko zrozumienie działania Antlra i przygotowanie niezbędnych instrukcji. Opracowanie całości zajęło kilka miesięcy, a efekt końcowy rzucił nas na kolana ;-)
W chwili obecnej rBiblia jest jedynym takim narzędziem pozwalającym na zaawansowane przeszukiwanie tłumaczeń biblijnych z użyciem wzorców wyszukiwania.
Wkrótce postaram się opublikować film, który pokazuje zasady działania nowego algorytmu, a już teraz wszyscy zainteresowani mogą spróbować utworzyć własne wzorce w oparciu o przewodnik przygotowany razem z Kacprem (wciąż go aktualizujemy).
Nowości:
- od tej wersji program wymaga .NET 4.7.2, uruchomienie aplikacji w systemach Windows XP/Vista nie jest już możliwe,
- dodano nowy zaawansowany system wyszukiwania oparty na wzorcach,
- dodano możliwość odczytania wybranych wersetów (CTRL+V) lub całego rozdziału przez Narratora (CTRL+H) (zobacz krótki filmik),
- dodano możliwość sprzęgnięcia okien z tłumaczeniami tak, aby zaznaczony werset był automatycznie ustawiany w pozostałych otwartych tłumaczeniach bez konieczności wciskania klawisza Enter. Opcja dostępna jest w menu kontekstowym tłumaczenia (zaproponowane przez Krzysztofa),
- dodano możliwość skopiowania wyników wyszukiwania do schowka lub zapisania do pliku (CTRL+SHIFT+C). Dodatkowo istnieje możliwość wyboru kontekstu, który zostanie dodany do skopiowanych wersetów (zaproponowane przez Jacka N.),
- dodano informacje o następnym/poprzednim wersecie z historii odwiedzonych, który pojawia się w dymku po najechaniu na przycisk następny/poprzedni (zaproponowane przez Jakuba W.),
- dodano obsługę klawisza Escape w oknie główym. Jego wciśnięcie powoduje (pierwsze użycie) schowanie pola skoku do miejsca w tłumaczeniu, (drugie użycie) schowanie wyników wyszukiwania w aktywnym tłumaczeniu (zaproponowane przez Jakuba W.).
Poprawki:
- poprawiono wyświetlanie skrótów ksiąg na belce tytułowej oraz w pozostałych miejscach programu (zgłoszone przez Jakuba W.).