Chemix .NET 4.3.0.0
opublikowany 9 lat temu z kategorii Aktualizacje oprogramowania

Po dwóch latach od ostatniej aktualizacji postanowiłem upublicznić poprawioną wersję programu Chemix .NET. Głównym zastosowaniem aplikacji jest dostarczenie narzędzi pomocnych w nauce chemii. W chwili obecnej w skład pakietu wchodzi układ okresowy pierwiastków, zbiór różnych tablic chemicznych, słownik chemiczny, przelicznik jednostek, kalkulator mas molowych, przelicznik stężeń, kalkulator równań przemian gazowych oraz przeglądarka struktur molekularnych.

Początki programu sięgają roku 2001, kiedy to będąc uczniem szkoły średniej napisałem pierwszą wersję programu w Borland Delphi 3 (była to moja pierwsza aplikacja napisana pod Windows 9x). Na samym początku program składał się z wirtualnej Tablicy Mendelejewa, której niespotykaną funkcjonalnością była możliwość zmiany wyglądu za pomocą graficznych skór tworzonych przez użytkowników. W miarę jak program się rozwijał, wzbogacany był on o dodatkowe narzędzia.

Największym zainteresowaniem cieszyła się możliwość tworzenia oraz przeprowadzania testów chemicznych. O popularności programu może również świadczyć fakt, że był on często dodawany do płyt CD wchodzących w skład papierowych wersji czasopism komputerowych (Chip, Komputer Świat itp.). W 2010 roku podjąłem próbę napisania programu od podstaw na platformie .NET, dzięki czemu mogłem rozbudować aplikacje o nowe moduły, a także zagwarantować bezproblemową pracę programu w nowszych wersjach systemu operacyjnego.

Aktualnie, ze względu na brak czasu, rozwój programu spowolnił. Zainteresowanie programem również zmalało, ponieważ w dobie internetu większość informacji jest na wyciągnięcie ręki bez konieczności instalacji dodatkowego oprogramowania. Marzeniem moim jest, aby ktokolwiek zechciał dalej rozwijać program. W tym celu wraz z najnowszą wersją zdecydowałem się udostępnić zestaw SDK umożliwiający programiście stworzenie nowego modułu dla programu. Być może w przyszłości pojawi się również osoba posiadająca możliwości i chęci, aby kontynuować prace nad samym programem. W przypadku zainteresowania, proszę o kontakt.

Nowości:

- wymagania aplikacji zostały podniesione do wersji .NET 4.0,
- usunięto konieczność rejestracji potrzebnej do uruchomienia programu,
- usunięto efekt animacji okien podczas otwierania/zamykania,
- usunięto menu z linkami do stron społecznościowych,
- instalator nie jest już pakowany UPX-em i umożliwia instalację dla aktualnego użytkownika lub dla wszystkich użytkowników,
- zaktualizowano bibliotekę OpenTK do najnowszej wersji 1.1.1664.6217,
- zaktualizowano bibliotekę SQLite do najnowszej wersji 1.0.97.0 (wraz z programem instalowany jest pakiet niezbędnych bibliotek VC++ 2010),
- wiele poprawek kosmetycznych samego programu,
- uzupełniona lista laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie chemii,
- baza danych programu nie jest już szyfrowana, co umożliwia łatwiejszą edycję w przypadku tworzenia nowych modułów.

Bądź na bieżąco subskrybując mój kanał RSS. Możesz także śledzić mój puls, a poniżej dodasz również swój komentarz.

Szukajka


Pierwszy raz zmuszony byłem wzywać GOPR na pomoc. Dopóki jest mi ciepło - mogę dużo, ale kiedy zamarzam - jestem zwykłym mięczakiem. Przekroczyłem granicę paniki. Zostawiam ten wpis ku przestrodze - swojej i dla innych. Nie jesteśmy niezniszczalni.
Pierwszy raz zmuszony byłem wzywać GOPR na pomoc. Dopóki jest mi ciepło - mogę dużo, ale kiedy zamarzam - jestem zwykłym mięczakiem. Przekroczyłem granicę paniki. Zostawiam ten wpis ku przestrodze - swojej i dla innych. Nie jesteśmy niezniszczalni.
zobacz
W tym miejscu przez ponad 20 lat funkcjonowały Zakłady Dziewiarskie
W tym miejscu przez ponad 20 lat funkcjonowały Zakłady Dziewiarskie "Wanda". Od końca ubiegłego wieku, hala fabryczna stopniowo niszczeje i nie ma pomysłu, aby w sensowny sposób wykorzystać to miejsce.
zobacz
Dąbrowa Górnicza, zgromadzenie międzyzborowe
Po raz pierwszy wraz z córką bierzemy udział w zgromadzeniu zborów z różnych części polski w wynajętej na tę okoliczność sali klubu…
zobacz
Słowem o wierze na Telegramie