Kocham polskie podkasty
opublikowany 4 lata temu z kategorii Życie, Retro, Podcasting

Ale tylko te stare. Kocham je tak bardzo, że z miłości do nich 8 lat temu stworzyłem przydatny (jak na tamte czasy) katalog oraz agregator podkastów – Podstacja.com. Czasy jednak się zmieniły i miłość osłabła. Nic co wychodzi dzisiaj w świat nie przypomina tego czym był podcasting w początkach swojego istnienia: radosnego gadanie bez drogich mikrofonów oraz profesjonalnych sygnałówek, promocji w mediach społecznościowych i "Witam serdecznie" (którego szczerzę nienawidzę!).

Aż trudno w to uwierzyć, ale polski podcasting obchodzi w tym roku swoje XV-lecie!

Podkasty były ze mną wszędzie: w domu, w podróży, na uczelni, na spacerze, na rowerze... Całkiem nieźle biorąc pod uwagę, że podkastosfera w Polsce wynosiła raptem kilka-kilkanaście podkastów!

Obecnie nie słucham niczego (z małymi wyjątkami). Lubię za to wracać do starych audycji, które zarchiwizowałem na dysku komputera. Niestety, ale audycje te umarły w sieci i nikt praktycznie nie wie, że kiedykolwiek istniały, a co jest najgorsze... wielu z tych, którzy dzisiaj nadają myślą, że dopiero wymyśliło to medium!

Dlatego postanowiłem uratować to co (według mnie) warte uratowania. Udało mi się nawiązać kontakt z kilkoma nienadającymi już podkasterami i uzyskałem od nich zgodę na przywrócenie podkastów w formie archiwalnej. Docelowo podkasty te będą umieszczone w dedykowanym serwisie, ale do tego czasu możecie ich posłuchać na mojej stronie:

Megafone – podcast, który miałem przyjemność w jakimś sensie współtworzyć z Filipem Dawidzińskim. Audycja była częścią wspólnej inicjatywy Republic Podcast, którą utworzyliśmy w 2012 roku. Megafone był po prostu przeglądem polskim podkastów.

Archiwum Wincentego – kolejny podcast Filipa, w którym starał się on przybliżyć słuchaczom początki podkastingu w Polsce (na swój oryginalny i humorystyczny sposób).

Ziołowy podcast Fiony – podcast, który powstał w wyniku naszego (mojego i Filipa) nacisku na Agę, aby przełamała męski monopol i opowiedziała wszystkim o swojej pasji. Byliśmy Ojcami chrzestnymi tej produkcji.

Bar Karola – jeden z bardziej klimatycznych podkastów prowadzony przez Barmanna – człowieka o porywającym głosie. W pełni autorska audycja o człowieku dla człowieka. Podcast (z) drogi.

Retro Radio – podcast, w którym Adam i Arek z nostalgią opowiadali o tym co sprawiało im radość kiedy dorastali jako dzieci w PRL-u. Dla wszystkich, którym ten okres nie jest obcy!

O w mordę!!! – krótki podcast o popkulturze lat '90. Demoscena, Amiga, Das Boot, Wojna Światów. Podcast, który zamilkł zdecydowanie za szybko.

420 – pierwszy polski podcast z czeskiej republiki. Niezapomniany głos Roberta, który przybliżał wszystkim życie w kraju knedlików, choć nie tylko.

Wszystkie powyższe produkcje można znaleźć w Google/Apple podcasts, Spotify, PlayerFM oraz PocketCasts. Na każdej ze stron dostępny jest również dedykowany kanał RSS. W przyszłości lista ta zostanie z pewnością rozbudowana o pozostałe warte zachowania podkasty.

Miłego słuchania.

Bądź na bieżąco subskrybując mój kanał RSS. Możesz także śledzić mój puls, a poniżej dodasz również swój komentarz.

Szukajka


Pierwszy raz zmuszony byłem wzywać GOPR na pomoc. Dopóki jest mi ciepło - mogę dużo, ale kiedy zamarzam - jestem zwykłym mięczakiem. Przekroczyłem granicę paniki. Zostawiam ten wpis ku przestrodze - swojej i dla innych. Nie jesteśmy niezniszczalni.
Pierwszy raz zmuszony byłem wzywać GOPR na pomoc. Dopóki jest mi ciepło - mogę dużo, ale kiedy zamarzam - jestem zwykłym mięczakiem. Przekroczyłem granicę paniki. Zostawiam ten wpis ku przestrodze - swojej i dla innych. Nie jesteśmy niezniszczalni.
zobacz
W tym miejscu przez ponad 20 lat funkcjonowały Zakłady Dziewiarskie
W tym miejscu przez ponad 20 lat funkcjonowały Zakłady Dziewiarskie "Wanda". Od końca ubiegłego wieku, hala fabryczna stopniowo niszczeje i nie ma pomysłu, aby w sensowny sposób wykorzystać to miejsce.
zobacz
Dąbrowa Górnicza, zgromadzenie międzyzborowe
Po raz pierwszy wraz z córką bierzemy udział w zgromadzeniu zborów z różnych części polski w wynajętej na tę okoliczność sali klubu…
zobacz
Słowem o wierze na Telegramie