Kocham polskie podkasty
opublikowany 3 lata temu z kategorii Życie, Retro, Podcasting

Ale tylko te stare. Kocham je tak bardzo, że z miłości do nich 8 lat temu stworzyłem przydatny (jak na tamte czasy) katalog oraz agregator podkastów - Podstacja.com. Czasy jednak się zmieniły i miłość osłabła. Nic co wychodzi dzisiaj w świat nie przypomina tego czym był podcasting w początkach swojego istnienia: radosnego gadanie bez drogich mikrofonów oraz profesjonalnych sygnałówek, promocji w mediach społecznościowych i "Witam serdecznie" (którego szczerzę nienawidzę!).

Aż trudno w to uwierzyć, ale polski podcasting obchodzi w tym roku swoje XV-lecie!

Podkasty były ze mną wszędzie: w domu, w podróży, na uczelni, na spacerze, na rowerze... Całkiem nieźle biorąc pod uwagę, że podkastosfera w Polsce wynosiła raptem kilka-kilkanaście podkastów!

Obecnie nie słucham niczego (z małymi wyjątkami). Lubię za to wracać do starych audycji, które zarchiwizowałem na dysku komputera. Niestety, ale audycje te umarły w sieci i nikt praktycznie nie wie, że kiedykolwiek istniały, a co jest najgorsze... wielu z tych, którzy dzisiaj nadają myślą, że dopiero wymyśliło to medium!

Dlatego postanowiłem uratować to co (według mnie) warte uratowania. Udało mi się nawiązać kontakt z kilkoma nienadającymi już podkasterami i uzyskałem od nich zgodę na przywrócenie podkastów w formie archiwalnej. Docelowo podkasty te będą umieszczone w dedykowanym serwisie, ale do tego czasu możecie ich posłuchać na mojej stronie:

Megafone - podcast, który miałem przyjemność w jakimś sensie współtworzyć z Filipem Dawidzińskim. Audycja była częścią wspólnej inicjatywy Republic Podcast, którą utworzyliśmy w 2012 roku. Megafone był po prostu przeglądem polskim podkastów.

Archiwum Wincentego - kolejny podcast Filipa, w którym starał się on przybliżyć słuchaczom początki podkastingu w Polsce (na swój oryginalny i humorystyczny sposób).

Ziołowy podcast Fiony - podcast, który powstał w wyniku naszego (mojego i Filipa) nacisku na Agę, aby przełamała męski monopol i opowiedziała wszystkim o swojej pasji. Byliśmy Ojcami chrzestnymi tej produkcji.

Bar Karola - jeden z bardziej klimatycznych podkastów prowadzony przez Barmanna - człowieka o porywającym głosie. W pełni autorska audycja o człowieku dla człowieka. Podcast (z) drogi.

Retro Radio - podcast, w którym Adam i Arek z nostalgią opowiadali o tym co sprawiało im radość kiedy dorastali jako dzieci w PRL-u. Dla wszystkich, którym ten okres nie jest obcy!

O w mordę!!! - krótki podcast o popkulturze lat '90. Demoscena, Amiga, Das Boot, Wojna Światów. Podcast, który zamilkł zdecydowanie za szybko.

420 - pierwszy polski podcast z czeskiej republiki. Niezapomniany głos Roberta, który przybliżał wszystkim życie w kraju knedlików, choć nie tylko.

Wszystkie powyższe produkcje można znaleźć w Google/Apple podcasts, Spotify, PlayerFM oraz PocketCasts. Na każdej ze stron dostępny jest również dedykowany kanał RSS. W przyszłości lista ta zostanie z pewnością rozbudowana o pozostałe warte zachowania podkasty.

Miłego słuchania.

Bądź na bieżąco subskrybując mój kanał RSS. Możesz także śledzić mój puls, a poniżej dodasz również swój komentarz.

Szukajka


To może być ostatni taki ciepły wypad w tym sezonie. A może w ogóle ostatni?
To może być ostatni taki ciepły wypad w tym sezonie. A może w ogóle ostatni?
zobacz
Krynica-Zdrój, Chi Mai na rynku
Jestem z córką i mamą na wczasach w Krynicy-Zdrój. Na rynku ktoś na saksofonie improwizuje Chi Mai wykorzystany m.in. w filmie Profesjonalista.…
zobacz
Mam sentyment do tego sklepu, kupowałem tutaj lody podróżując rowerem na Balaton czy Sosinę.
Mam sentyment do tego sklepu, kupowałem tutaj lody podróżując rowerem na Balaton czy Sosinę.
zobacz
Mój kanał na Telegramie